Mε 3 -1 ηττήθηκε ο Απόλλωνας από την καλύτερη Αταλάντα για το Europa League

Την πρώτη ήττα γνώρισε η ομάδα του Απόλλωνα στον 5ο όμιλο του UEFA Europa League αφού απέναντι στην Αταλάντα στο Στάδιο “Mapei”, πάλεψε αλλά υπόκυψε φυσιολογικά με 3-1.

Η Αταλάντα , αναφέρεται σε δελτίο Τύπου του Απόλλωνα, επέβαλε το ρυθμό της από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκε στο 12’ με τον Ίλιτσιτς.  Στο 59ο λεπτό ο Απόλλωνας ισοφάρισε με κεφαλιά του Σκέμπρι μετά από σέντρα του Γιάκολις, δυστυχώς όμως η αντίδραση από τους Ιταλούς ήταν άμεση. Πρώτα με τον Πετάνια στο 64’ και δύο λεπτά αργότερα με τον Φρούλερ, διαμόρφωσαν το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αταλάντα: Μπερίσα, Κριστάντε (70` Ντε Ρουν), Μασιέλο, Παλομίνο, Φρούλερ, Καλντάρα, Γκόμες (80` Κούρτιτς), Πετάνια, Χάτεμπερ, Σπινατσόλα, Ίλιτσιτς (86` Κορνίλιους).

Aπόλλων: Βάλε, Πέδρο, Ζάντερ, Γιούστε, Πιτσιάν, Σακέτι, Άλαν (57` Ντα Σίλβα),  Άλεφ, Γιάκολις, Σκέμπρι  (80` Σαρδινέρο), Μάγκλιτσα (57` Ζελάγια).

Κίτρινες Κάρτες: Γκόμες (48`), Πετάνια (65`), Μασιέλο (71`), Καλντάρα (77`) / Σακέτι (50`), Άλαν (53`).