Νίκες για ΑΠΟΕΛ, ΑΕΛ και Απόλλωνα την Κυριακή

Το ΑΠΟΕΛ συνέτριψε με 7-0 την ΑΕΖ στο ΓΣΖ σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του Πρωταθλήματος και ξέφυγε τρεις βαθμούς στην κορυφή, σύμφωνα με την ιστοσελίδα της ΚΟΠ.

Με την συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών, το ΑΠΟΕΛ ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 4-0 από τέρματα των Αλωνεύτη (5΄),  Μπαράλ (7′), Σωτηρίου (11′) και Μερκή (15′).

Ο Μπαράλ πέτυχε το 5-0 στο 45′ για να ακολουθήσουν δύο τέρματα από τον Ντε Καμάργκο στο δεύτερο ημίχρονο  (70′ και 85′) με τα οποία διαμορφώθηκε το τελικό 7-0.

Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΛ μέσα στην έδρα της Νέας Σαλαμίνας. Σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta, η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με 3-1 και ανέβηκε στους 44 βαθμούς, δύο λιγότερους από την τρίτη ΑΕΚ.

Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε με τον Κολοκούδια στο 11ο λεπτό και ισοφάρισε για την ΑΕΛ ο Πίτι στο 39′ ενώ ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 2-1 στο 57′. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Μέσκα στο 68′.

Συνέχισε το νικηφόρο του σερί ο Απόλλωνας που επικράτησε με 3-0 του Ερμή και ανέβηκε στους 43 βαθμούς, παραμένοντας στην 4η θέση.

Ο Ντα Σίλβα στο 27′ άνοιξε το σκορ για να πετύχει το 2-0 ο Πέδρο στο 45′. Ο Μάγκλιτσα πέτυχε το τελικό 3-0 στο 57ο λεπτό.